Grupy duszpasterskie /

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA - MINISTRANCI

Kim jest ministrant?

Łacińskie słowo “ministro, ministrare” znaczy “służyć, usługiwać”. Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo ministrant wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej.

Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do Mszy świętej, a także pomaga po jej zakończeniu. Ministranta można określić jako tego, który niesie znaki, przedmioty, które są niezbędne do sprawowania liturgii. Jednocześnie, każdy należący do tego zaszczytnego grona młodych ludzi sam powinien stawać się znakiem przez przykład swojego życia.

Strój liturgiczny ministranta , podobnie jak szaty kapłana podczas sprawowania liturgii, pokazują wierzącym, że zgromadzenie w Kościele nie jest zwyczajnym zgromadzeniem, lecz jest szczególną wspólnotą wierzących w Chrystusa. Uczestniczyć w liturgii jest równoznaczne z tym, iż trzeba współdziałać i współtworzyć ją, czyli trzeba się w pełni zaangażować.

W naszej wspólnocie parafialnej jest 25 ministrantów, którzy swoją obecnością, pomocą, zaangażowaniem stają się znakiem i służą Panu Bogu przez szczególny udział w liturgii. Spotkania tej grupy odbywają się w soboty o godz. 12.00. Prezesem ministrantów jest Wojciech Gorzelak a jego zastępcą Sylwester Cywiński.

Formacja ministrantów to nie tylko nauka posługiwania przy ołtarzu. To przede wszystkim przybliżanie się do Boga, to coraz głębsze i lepsze rozumienie liturgii, jej sensu i istoty w życiu każdego z nas.

Oczywiście według starego powiedzenia: „W zdrowym ciele, zdrowy duch” nie braknie wspólnych zabaw. W co drugi czwartek ministranci mają treningi w piłkę nożną pod czujnym okiem trenera, pana Adama Płoszaja.

Zachęcamy do przyłączenia się do tej zaszczytnej i wspaniałej grupy w naszej wspólnocie parafialnej!! Chłopcy chętni aby zostać ministrantami mogą podejść po Mszy Świętej do księdza proboszcza.

Zdjęcie z wizytacji 5 czerwca 2019 Ks. biskup Ryszard Kasyna z ministrantami i grupą liturgiczną